O TEMPEHU

Co je TEMPEH?

Jedná se o čistě rostlinný výrobek, fermentovaný pomocí ušlechtilé plísně Rhizopus Oligosporus. Je oblíbený mezi vegetariány, vegany a flexitariány. Svou oblibu však postupně získává u všech spotřebitelů bez ohledu na dietní omezení, hlavně díky svým skvělým nutričním vlastnostem.

Tradice výroby tempehu započala v Indonésii, odkud se rozšířila do celého světa. Během 20. století byl tempeh vědecky zdokumentován jako potravina, která je schopna nasytit celou planetu. Vzhledem k jeho vynikajícím výživovým schopnostem a lehké stravitelnosti se jeví jako vhodné řešení podvýživy.

Jak ho připravovat?

Tempeh lze jíst jen tak, například s chlebem, nebo ho můžeme okořenit, smažit, péct či vařit. Můžeme jím nahradit maso v tradičních pokrmech jako je rizoto, kari či halušky. Vegetariáni také rádi používají tempeh místo slaniny např. do burgerů, základů omáček či při grilování.

Jedná se o jedinečný produkt, který pro Vás vyrábíme podle tradičních postupů, bez použití umělých konzervantů či jiných umělých přídatných látek.

Proč okusit náš lupinový tempeh?

Původ

Náš tempeh vyrábíme v Praze z české bio lupiny pěstované na Benešovsku a fermentační kultury, která pochází ze srdce Indonésie, kolébky tempehu. Konzervujeme pomocí špetky mořské soli a bio jablečného octa.

Výživa

Lupinový tempeh neobsahuje známý alergen sóju a oproti masu je lehce stravitelný. Díky svému složení je zdrojem bílkovin i pro vrcholové sportovce. Vzhledem k nízkému obsahu tuků, cukrů a soli je skvěle využitelný při různých dietách, nebo jako běžná součást zdravého a pestrého jídelníčku.

Chuť

Vyrábíme tři druhy tempehu – natural, uzený a marinovaný. Natural je pouze jemně osolený a nabízí největší prostor pro vlastní dochucení a kuchařské variace. Uzenému tempehu pak dává jedinečnou výraznou chuť kouř z bukového dřeva, na kterém je připravovaný. Marinovaný tempeh je specifický svou sladko-kyselou chutí, kterou mu propůjčuje marináda dle naší vlastní receptury. Nejen znalci rozšířeného sójového tempehu uvítají příjemnou změnu, protože lupinový tempeh má jedinečnou chuť, skvělou texturu a v pokrmech se nerozpadá.

Ekologie

Při výrobním procesu dbáme na ekologii a díky tomu produkujeme minimum plastů. Naše dodavatele vybíráme nejen s ohledem na dostupnost kvalitních bio surovin, ale snažíme se zohlednit i co nejmenší ekologickou stopu a upřednostnit lokální dodavatele, aby emise CO2 byly co možná nejnižší. Pěstování sóji je zatíženo kácením pralesů, likvidací původních ekosystémů nebo vymíráním živočišných druhů. Lupina bílá, kterou používáme při výrobě našeho tempehu naopak pochází z ekologického zemědělství a podporuje tak udržitelný způsob výroby i našeho života.

Původ TEMPEHU

TEMPEH je po staletí tradiční indonéské jídlo, původně a dodnes převážně vyráběné ze sóji jakožto základní zdroj proteinu. Surovinou pro výrobu našeho TEMPEHU je lupina neboli vlčí bob, respektive jeho kultivovaný druh, který známe v divoké podobě z našich zahrádek. Lupina byla jako zdroj potravy používána už ve starém Egyptu a dávných civilizacích latinské Ameriky.

SUPERFOOD!

TEMPEH si toto označení po právu zaslouží, protože se vyznačuje těmito skvělými vlastnostmi:

  • výborný zdroj proteinů
  • nízký obsah nasycených mastných kyselin
  • bez cholesterolu, lepku, sodíku
  • velmi nízký obsah cukru a soli
  • vysoký obsah dietetické vlákniny
  • zdroj vápníku a železa

ZDRAVOTNÍ BENEFITY TEMPEHU

Náš TEMPEH má dvakrát vyšší obsah proteinu než tofu. Obsahuje všech šest základních proteinů ve vyváženém poměru, což je u potravin raritou. Veškeré uhlovodany obsažené v našem TEMPEHU jsou dietetickými vlákninami. Je to výtečný zdroj omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Navíc je oproti masu lehce stravitelný, může se tedy stát v různých úpravách prospěšnou součástí denní stravy. 

Pro vegetariány a vegany je podstatné, že TEMPEH obsahuje nezbytný vitamin B12, který je jinak obsažen pouze v mase.