STRAVITELNOST KÁVY

Dostali jsem námitku od klienta ohledně tvrzení na etiketě, že lupinová káva je dobře stravitelná, když přitom obsahuje množství (nestravitelné) vlákniny.

Odpověď: jsou dva druhy vlákniny, jeden dobře stravitelný, druhý nestravitelný, ten druhý jen projde trávícím ústrojím a pročišťuje je jako kartáč. V lupinové kávě jsou obsaženy oba druhy.

Ale stravitelnost se v dietetických doporučeních nevztahuje k vláknině, tam není probém, vztahuje se k proteinům a tukům, které mohou být pro zažívání „těžké“. Složení proteinu v lupině je velmi příznivé, semeno i káva z něj připraverná obsahují všech sedm základních proteinů, potřebných pro naši výživu, a to v harmonickém poměru. Zde tedy také nedochází k zátěži. 

Podílem vlákniny se rozumí její obsah v kávovém prášku, z něhož pak pijeme výluh. Takže procento vlákniny je dané ředěním a je v každém případě podsttaně nižší, než v suchém stavu.Lupinová káva je dobře stravitelná, o tom nemusí být pochyb. Navíc obsahuje 40% proteinů a díky tomu, že ji pražíme šetrně, i různé užitečné minerály. A také nespadá  do functional foods – tj. nepřidáváme do ní nic, co by měnilo její přirozené vlastnosti.
Koneckonců i ta nerozpustná vláknina zůstane na dně v lógru. Požijete ji jen v tom případě, když zjistíte, že i samotný lógr dobře chutná 🙂